Termoterapia
je liečebná rehabilitačná metóda, pri ktorej sa teplo alebo chlad aplikujú v rôznej forme na postihnuté tkanivo. Teploterapiou sa tkanivo tela prehrieva prostredníctvom tepelného nosiča (termovankúša). Kryoterapiou sa teplo z thaniva odvádza. Preto hovoríme o pozitívnej, alebo negatívnej termoterapii. Termoterapia je neoddeliteľnou súčasťou dnešnej rehabilitačnej medicíny. Jej formy a liečebné postupy sa využívajú nielen v kúpeľných zariadeniach, ale aj v nemocničných a poliklinických fyziatricko-rehabilitačných zariadeniach. Sú súčasťou komplexnej liečebnej terapie.
Teploterapia (pozitívna termoterapia)
je liečba teplom pri ktorej nastáva prehriatie a prekrvenie tkaniva a relaxácia svalstva. Aplikuje sa pomocou termovankúša, ktorý je zohriaty na cca 60 0C,. K teploterapii je možné aplikovať rašelinový zábal z karlovarskej rašeliny. Termoterapia uvoľňuje svalové napätie pri akútnych problémoch s pohybovým aparátom, často sa používa aj pred inou terapiou, ako napríklad masáž ap.Jej terapeutický účinok sa prejavuje hlavne na vazomotorických funkciách, dochádza pri nej k rozšírenie ciev. Zlepšuje sa výživa a látková výmena, tlmí sa bolesť a dochádza aj k stimulácií imunitnej reakcie organizmu. Jej analgetický účinok je podmienený intenzívnym prekrvením ošetrovaného tkaniva a zlepšením prísunu kyslíka do tohto postihnutého miesta. Taktiež zlepšuje celkový metabolizmus a cirkuláciu krvy a lymfy.
Kryoterapia (negatívna terapia)
je liečba chladom, ktorá má protibolestivý a protizápalovy účinok. Lieči opuchy a bolestivé stavy po úrazoch. Pomáha pri preťažení svalstva, a preto je táto terapia vhodná aj pre športovcov. Aplikuje sa pomocou termovankúša, ktorý je zmrazený na cca -25 0C. Kryoterapia pôsobí analgeticky, spomaľuje vedenie nervových vzruchov v nervových vláknach a znižuje tým dráždivosť ich receptorov. Dôsledkom toho dochádza k spomaleniu metabolizmu ošetrovaného tkaniva, tlmia sa zápaly a znižuje sa opuch postihnutého, alebo poraneného tkaniva.